Każdy szanujący się obiekt turystyczny (muzeum, skansen, zamek, pałac, schronisko górskie, informacja turystyczna, latarnia morska, itd.) oraz turystyczne wydarzenie (rajd, zlot, quest, bieg na orientację, itp.) powinny legitymować się własną pieczęcią turystyczną lub okolicznościową. Pieczęcią atrakcyjną graficznie i łatwo dostępną dla każdego turysty. Taka pieczęć służy turystom do potwierdzenia (w notesie lub specjalnej książeczce turystyki kwalifikowanej) pobytu w danym miejscu oraz jest miłą pamiątką z wycieczki.

          Turystyka może być "uprawiana" na wiele sposobów i w wielu celach:

górska, muzealna, kulturalna, krajoznawcza, sportowa, ekstremalna, kolekcjonerska, sakralna, itd... W zasadzie ilu turystów, tyle powodów, aby ruszyć się z domu. Dlatego zbierane przez nas i prezentowane tutaj pieczątki nie pochodzą tylko z typowych, znanych każdemu źródeł (w/wym.), ale i z miejsc nietypowych: zajazdy, noclegownie i hoteliki przy szlakach (bo też - tak jak schroniska - służą turystom do odpoczynku i regeneracji sił), poczta, kościoły, lokalne organizacje, centra kulturalne, itp. (bo często są to jedyne w okolicy miejsca, gdzie można uzyskać potwierdzenie pobytu).

      Zapraszam Was do zapoznania się z prezentowaną tu galerią polskich pieczątek turystycznych oraz treściami dotyczącymi ich kolekcjonerstwa.

    Proszę o udostępnianie mi pieczątek, które macie odbite w swoich książeczkach turystycznych lub na dawnych widokówkach. Najbardziej poszukuję tych "starych" sprzed 1990 roku. Nieważne w jakim są stanie wizualnym. Postaram się je odświeżyć. Przesyłajcie ich skany lub zdjęcia na maila (pieczątki.tur@gmail.com) lub wstawiajcie do galerii w naszej grupie      .

Poszukuję także informacji o już znajdujących się tu pieczątkach:

- miejscu pozyskania odbitki,

- roku jej odbicia,

- wymiarach odcisku (mm x mm).

  • Facebook Social Icon

W miarę moich skromnych możliwości finansowych chętnie odkupię stare książeczki GOT lub PTTK (także notesy i pamiętniki turystyczne) ze stemplami turystycznymi; ewentualnie wypożyczę je do zeskanowania (pokryję koszty przesyłki w obie strony).

        Wszystkie pieczątki z tego archiwum są dostępne do pobrania z dysku Google:

google-drive.png

           Ich zdjęcia możecie zbierać, katalogować i robić różne rzeczy, z wyjątkiem jednego: nie wolno wykorzystywać wydruków pieczęci poprzez wklejanie ich do książeczek turystycznych, aby w ten sposób uzyskać "zaliczenie" do odznaki, kwalifikacji, lub jakiejkolwiek innej gratyfikacji w organizacjach typu PTTK, Korona Gór Polski, itp. - to oszustwoPoza tym zebrane tu zdjęcia i tak mają inne wymiary niż oryginalne odciski pieczęci, więc każdy weryfikator się pozna i wykryje taką "lewiznę". Szkoda narażać się na wstyd.